Діти та батьки Сім'я 

Молоді батьки у декреті: думка експертів

У суспільстві прийнято вважати, що сидіти вдома з дитиною – це виключно жіноче заняття. Сьогодні молодих батьків рідко можна зустріти з коляскою у парку чи на ранку дитини у дитячому садку. У дитячий садок, у бібліотеку та на різні заходи дитину частіше водить мама.

Багато дослідників та громадських діячів у всьому світі говорять про те, що батьки беруть недостатньо участі у вихованні дітей, особливо в ранньому віці. І на це є безліч причин.

Американські вчені провели низку досліджень, в результаті яких виділили кілька факторів, які можуть сприяти тому, щоб батьки брали активну участь у догляді за маленькою дитиною.

Переваги

Дослідження показали, що на роль батька у вихованні дитини та догляді за нею найбільше впливають два фактори: гендерні стереотипи та фінансове становище молодих сімей. Саме фінансовий фактор впливає на те, що у переважній більшості випадків у декретну відпустку йдуть мами, а батьки залишаються на роботі. Виходом із такої ситуації була б правильна державна політика у цій сфері, а саме – привабливі соціальні гарантії для батьків, які беруть відпустку для догляду за дитиною. Крім того, слід створити певну квоту декретних відпусток саме для батьків.

У деяких скандинавських країнах (наприклад, Швеції, Норвегії та Ісландії) вже діє так звана «батьківська квота». Наприклад, у Швеції батькам, які доглядають дітей, належить 60 днів декретної відпустки зі збереженням зарплати. При цьому мати дитини не може використати цю квоту замість батька. У Норвегії така квота складає 98 днів. Батьки дітей до восьми років користуються пільгами з боку держави.

Гендерні очікування

Матерей прийнято вважати центральними фігурами у вихованні дітей та догляді за ними. Це відображається у всьому: у книгах про виховання, у рекламі, інструкціях до дитячих товарів тощо. Це призводить до соціальних стереотипів: суспільство починає сприймати такий стан речей як належне.

Ви можете заперечити: ґендерні очікування дитини від батьків особливо сильні в ранньому віці, коли існує сильний зв’язок між матір’ю та дитиною. Однак суспільство також сильно впливає на формування подібних стереотипів. Найменші зміни у суспільстві можуть позитивно вплинути на культуру виховання дітей та зрівняти ролі матерів та батьків у цьому процесі.

Робоча культура

Бажання молодого батька провести, скажімо, півроку, у відпустці для догляду за дитиною в нашій культурі може бути розцінено як відсутність кар’єрних амбіцій. У нашому суспільстві укорінився стереотип про чоловіка-добувача. Звідси й поширена думка про те, що якщо чоловік бере відпустку з догляду за дитиною, то це означає, що вона не змогла реалізуватися у професійній діяльності.

Роботодавці також сприяють підтримці цього стереотипу. Формально вони виконують свої зобов’язання щодо батька, але про кар’єрне зростання співробітника в даній компанії можна забути.

Тому, навіть якщо батьківські квоти були офіційно затверджені в нашій країні, у молодих батьків все одно залишалося б враження, що декретна відпустка заважає кар’єрному зростанню.

Дослідження, присвячені ролі батьків у вихованні дитини, тривають і зараз. Їхні результати допомагають молодим батькам зайняти рівноправне становище у догляді за маленькими дітьми. Слід використовувати ці результати для зміни суспільної думки та соціальних норм.

Related posts