Діти та батьки Сім'я 

Як спілкуватися із «важкими» членами сім’ї

У спілкуванні з родичами дуже важко встановлювати особисті межі та відстоювати їх, адже вас пов’язують сімейні узи. Іноді буває нелегко спілкуватися навіть із близькими родичами. Іноді вас просто втягують у конфлікт та провокують, щоб ви втратили самоконтроль.

Якщо подібне відбувається у спілкуванні зі знайомими, колегами чи сусідами, ви можете ігнорувати ситуацію, не звертаючи уваги на думку людей, які завдають вам дискомфорту, або вимагати дотримання кордонів. Але у випадку з родичами це не так просто. У спілкуванні з ними вам доводиться йти на жертви заради благополуччя сім’ї. Іншими словами, ваші особисті стосунки з кимось із рідних можуть сильно впливати на взаємини в сім’ї загалом.

Отже, що ж робити, якщо вам важко знаходити спільну мову з кимось із родичів, але ви змушені спілкуватися? Розглянемо кілька рекомендацій.

Не виправдовуйтесь

Якщо вас необґрунтовано звинувачують у чомусь, не виправдовуйтесь та не пояснюйте свої рішення. Ви доросла людина, і вам краще знати, що краще для вас. Щоразу, коли родичі ставлять під сумнів правильність вашого вибору, дайте їм це зрозуміти.

Не сперечайтеся

Якщо родичі починають сперечатися з вами, не вплутуйте в конфлікт. Намагайтеся зберігати спокій і твердість. Пам’ятайте, що сімейні суперечки не принесуть нічого хорошого. Просто скажіть співрозмовнику, що ви не хочете сперечатися і поясніть свою точку зору.

Не намагайтеся відстояти свою позицію

У звичайному спілкуванні цілком прийнятно відстоювати свою позицію та пояснювати правильність своїх рішень. Однак коли до вас чіпляються, цього робити не варто. Щоразу, коли ви намагаєтеся логічно пояснити свої рішення чи дії, ваші родичі отримують нову можливість дорікнути вам. Тому в таких випадках не займайте оборонну позицію.

Не пояснюйте свої рішення

Якщо у подібних ситуаціях ви почнете пояснювати свої рішення, можливо, відчуєте себе засоромленим. Тому не пояснюйте своїх рішень і просто переключіть розмову з родичем на іншу тему. Це найкращий спосіб не нагнітати нездорову атмосферу в сім’ї.

Не намагайтеся виправити важкого співрозмовника

Прийміть співрозмовника таким, яким він є (це стосується не лише родичів, а й усіх важких людей, з якими вам доводиться спілкуватися). Іноді виникає спокуса допомогти комусь зрозуміти свою помилку. Однак це може мати для вас погані наслідки. Чим більше ви намагаєтеся зробити для родича, який незадоволений вами, тим більше будуть його очікування від вас. Прийміть той факт, що змінити іншу людину неможливо, і ваші родичі – такі, які є. Поміряйте свої очікування щодо інших людей.

Будьте уважні до своїх реакцій

Співрозмовник, який намагається спровокувати конфлікт з вами, здатний вивести вас із себе в емоційному і навіть фізичному сенсі (наприклад, у вас може почастішати серцебиття або піднятися тиск). Постарайтеся не вплутуватися в суперечку – це неминуче призведе до того, що ви почнете захищатися. Вам не потрібно сперечатися та відстоювати свою позицію – просто дотримуйтесь свого вибору. Якщо ваш співрозмовник намагається вже не з’ясувати істину, а перемогти у суперечці, припиніть цю розмову.

Дайте співрозмовнику висловити свою думку

Вислухайте співрозмовника (зрозуміло, якщо ваша розмова ще не вийшла з-під контролю і ви не перейшли на особи). Дайте йому можливість висловити свою думку щодо ситуації, через яку у вас виникли розбіжності. Чому він відчуває, що з ним чинять несправедливо? Що він очікує від інших у цій ситуації? Головне – постарайтеся зберігати нейтральну позицію. Просто слухайте, не втручайтеся та не перебивайте. Так ваш співрозмовник зрозуміє, що він має право висловитись, що до його слів прислухаються. Щоб навчитися поважати чужу думку, може знадобитися певний час.

Related posts